Pioneers in the industry, we offer asaam teak wood dining back kusan, 6 seater neem wood dining, sangwan teak wood dining table, 6 seater teak wood dining, 6 seater glass top natural teak wood dining and teak wood dining table from India.
₹ 17000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Finish | Glossy |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Size | 5x3 ft |
| Shape | Rectangular |
| Tabletop Thickness | 38 mm |
| Color | Dark Brown |
| Table Base Type | Four Legs |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 14500 / Set Get Latest Price
| Table Shape | Rectangular |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Length | 1200 mm |
| Shape | Rectangular |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Black |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Primary Material | Engineered Wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
₹ 29500 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Shape | Square |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Finish | Honey |
| Shape | Square |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Size | 4x2.5 ft |
| Tabletop Thickness | 38 mm |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Four Legs |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 28500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Finish | Dark Brown |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Glass Top |
| Table Size | 5x3 ft |
| Shape | Rectangular |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Dark Brown |
| Table Base Type | Four Legs |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 45500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Glass Top |
| Table Length | 1500 mm |
| Shape | Rectangular |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Natural |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Primary Material | Sheesham Wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
₹ 25500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Neem wood |
| Table Finish | Walnut |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Plywood top |
| Table Size | 5x3 ft |
| Shape | Square |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Four Legs |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Glossy |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | With Armrest |
| Warranty | 5year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Asam teak wood |
| Table Finish | Walnut |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Size | 4x2.5 ft |
| Shape | Rectangular |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Four Legs |
| Table Dimension | 5 x 3 Feet |
| Surface Finish | Glossy |
| Backrest Available | With Backrest |
₹ 16500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Asam Teak Wood |
| Table Finish | Natural Teak |
| Table Top Material | Plywood Top |
| Table Size | 4x2.5 ft |
| Shape | Square |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Natural |
| Table Base Type | Four Legs |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Primary Material | Wooden |
| Table Top Material | Wooden |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Shape | Rectangular |
| Chair Material | Wood |
| Colour | Black |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Length | 1500 mm |
| Table Frame Material | Wood |
| Finish | Melamine |
| Top Material | Solid Wood |
| Usage/Application | Home |
| Finish Type | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Primary Material | Neem Wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
| Color | Brown |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Laminated Top |
| Table Length | 1200 mm |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Furniture |
| Surface Finish | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Dining Chair |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Teak Grade | asam teak |
| Wood Type | Acacia Wood |
| Table Shape | Rectangular |
| Finish | Glossy Finish |
| Set Type | Table With 6 Chairs |
| Table Finish | Glossy |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Table Size | 5x3 ft |
| Tabletop Thickness | 38 mm |
| Table Base Type | Four Legs |
| Chair Upholstery | Leatherette |
| Material | Indian Teakwood |
| Cushioned Seating | Without Cushion |
| Suitable For | Home |
| Cushion Seat Material | Wooden |
| Surface Finish | Glossy |
| Back Type | Medium Back |
| Set of | 4 Chairs |
| Back Style | Slat |
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Rubber Wood |
| Material | Wood |
| Mechanism | Adjustable Height |
| Frame Material | Wooden |
| Seat Height | 650 mm |
| Seat Material | Synthetic Leather |
| Color | White |
| Back Style | High Back |
| Chair Style | Classic |
| Seat Finish | Matt Finish |
| Usage Application | Cafe & Restaurant |
| With Footrest | With Footrest |
| Surface Finishing | Polished |
| Number Of Legs | 4 |
| Armrest | No |
| Pattern | Plain |
| Rotatable | No |
| Table Top Shape | Squre |
| Is It Foldable | No |
Yogendra Prasad (Manager)
Harshith Wood Furniture
Ground Floor,Survey, No.54/2 Hosur,Bande, Kadusonnappanahalli Cross,Kannur Post,Bidarahall Hobli, Bagalur Main Road,Bangalore
Bengaluru - 562149, Karnataka, India