Manufacturer of a wide range of products which include asam teak wood dining udan, neem wood dining, dark brown neem wood dyning, asam teak wood dining, teak wood dining table and oval safe dyning asam teak wood.
₹ 16000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Wood Type | Acacia Wood |
| Primary Material | Asam Teak Wood |
| Set Type | Table With 4 Chairs |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Plywood Top |
| Table Shape | Square |
| Shape | Square |
| Table Finish | Walnut |
| Color | Brown |
| Chair Upholstery | Leatherette |
| Table Dimension | 48 x 36 inch |
| Usage/Application | Home |
| Table Height | Standard Height |
₹ 15500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Primary Material | Neem Wood |
| Wood Type | Acacia Wood |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Set Type | Table With 6 Chairs |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Length | 1500 mm |
| Width | 750 mm (2.5 ft) |
| Color | Dark Brown |
| Table Finish | Walnut |
| Chair Upholstery | Leatherette |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Table Shape | Square |
| Shape | Rectangular |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Wood Type | Neem Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Color | Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Length | 1200 mm |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Table Height | 750 mm |
| Usage/Application | Furniture |
₹ 15000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Round |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Finish | Walnut |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Glass Top |
| Table Size | 4x2.5 ft |
| Table Length | 1200 mm |
| Shape | Round |
| Tabletop Thickness | 32 mm |
| Color | Brown |
| Table Base Type | X Shape |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 29500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Finish | Honey |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Wooden |
| Table Size | 4x2.5 ft |
| Shape | Rectangular |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Four Legs |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 26500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Table Shape | Oval |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Finish | Walnut |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Size | 5x3 ft |
| Shape | Oval |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Brown |
| Table Base Type | U Shape |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 15500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Primary Material | Neem wood |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | plywood top |
| Table Length | 1200 mm |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Brown |
| Table Height | 750 mm |
| Table Dimension | 60/36 |
| Surface Finish | Glossy |
| Armrest Available | With Armrest |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
₹ 15500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Primary Material | Neem wood |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Glass Top |
| Table Length | 1200 mm |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Brown |
| Table Height | 30 inch hight |
| Table Dimension | 36/60 |
| Surface Finish | Glossy |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | With Armrest |
| Table Shape | Square |
| Shape | Rectangular |
₹ 14500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Primary Material | Wooden |
| Table Top Material | asam teak wood |
| Chair Material | Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Frame Material | Wood |
| Color | Brown |
| Finish | Melamine |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Glossy |
| Table Height | Standard Height |
| Seat Fabric | fabric |
| Warranty | 5 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
₹ 14500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Primary Material | asam teak wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | ply wood |
| Table Length | 900 mm |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Natural |
| Table Height | 730 mm |
| Usage Area | Home Dining |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Table Shape | Square |
| Top Material | Mango Wood |
| Base Material | wood |
| Material | Wooden |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Height | 725 mm |
| Surface Finish | Melamine Polish |
| Shape | Square |
| Is It Foldable | No. |
| Surface Finished | Polished |
| Plywood Thickness | 19mm |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Square |
| Primary Material | Wooden |
| Primary Wood | Teak Wood |
| Table Finish | Dark Brown |
| Shape | Square |
| Table Length | 1200 mm |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Size | 5x3 ft |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Tabletop Thickness | 38 mm |
| Table Height | 730 mm |
| Table Base Type | Four Legs |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 24500 / Set Get Latest Price
| Table Shape | Rectangular |
| Primary Material | Rabber wood |
| Primary Wood | Acacia Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Rabber wood top |
| Table Length | 1200 mm |
| Shape | Rectangular |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Natural |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Glossy |
| Backrest Available | With Backrest |
| Country of Origin | Made in India |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
₹ 15000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Square |
| Primary Material | Teak Wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Glass Top |
| Table Length | 1200 mm |
| Shape | Square |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Brown |
| Table Height | Standard Height |
| Table Dimension | 36/48 |
| Usage Area | Home Dining |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Glossy |
| Backrest Available | With Backrest |
| Warranty | 5year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 38500 / Set Get Latest Price
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Primary Material | Teak Wood |
| Table Shape | Square |
| Table Finish | Natural Teak |
| Table Top Material | Glass Top |
| Set Contains | With Chairs |
| Chair Material | Wood |
| Shape | Square |
| Table Frame Material | Wood |
| Color | Natural |
| Finish | Gloss |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Wood Type | Acacia Wood |
| Primary Material | Teak Wood |
| Set Type | Table With 6 Chairs |
| Table Shape | Rectangular |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Finish | Walnut |
| Table Top Material | Wooden |
| Shape | Rectangular |
| Tabletop Thickness | 18 mm |
| Color | Brown |
| Chair Upholstery | Leatherette |
| Table Base Type | Four Legs |
| Table Size | 5x3 ft |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 18500 / Set Get Latest Price
| Table Type | Dining Table |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Wood Type | Acacia Wood |
| Set Type | Table With 6 Chairs |
| Table Shape | Square |
| Table Finish | Walnut |
| Storage Availability | Without Storage |
| Shape | Square |
| Table Size | 5x3 ft |
| Color | Black |
| Tabletop Thickness | 38 mm |
| Table Base Type | Four Legs |
| Chair Upholstery | Fabric |
| Material | Indian Teakwood |
| Suitable For | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Foldability | Non Foldable |
| Set Contains | Table & Chair |
| Usage/Application | Home |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 15500 / Set Get Latest Price
| Chair Type | Dining Chair |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Teak Grade | asam teak cot |
| Primary Material | Asam teak wood |
| Finish | Glossy Finish |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | With palice |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Shape | Rectangular |
| Upholstery | With Cushion |
| Color | Natural |
| Armrest | With Armrest |
| Table Dimension | 48/36 |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Natural |
| Table Height | 30 inch |
| Chair Dimension | 4 chair with table |
| Seat Fabric | Fabric |
| Backrest Available | With Backrest |
| Warranty | 5year |
Yogendra Prasad (Manager)
Harshith Wood Furniture
Ground Floor,Survey, No.54/2 Hosur,Bande, Kadusonnappanahalli Cross,Kannur Post,Bidarahall Hobli, Bagalur Main Road,Bangalore
Bengaluru - 562149, Karnataka, India