We are a leading Manufacturer of neem wood chair, brown leather wooden chair, rabber wood dining, restaurant chair table set, asaam teak wood chair table and asam teak wood dining from Bengaluru, India.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Teak Wood |
| Upholstery | Fabric |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Cushion Seat Material | Rexine |
| Back Style | Medium Back |
| Armrest Available | With Armrest |
| Finish | Polished Finish |
| Usage Area | Hotel Room |
| Color | Black |
| Suitable For | Home |
| Wood Finish Type | Polished |
| Foldability | Non Foldable |
| Back Type | Low Back |
| Set of | 1 Chair |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Solid Wood |
| Chair Type | Dining Chair |
| Seating Capacity | 1 seater |
| Back Height | High Back |
| Arm Type | Without Armrest |
| Leather Type | PU Leather |
| Armrest | Without Arms |
| Back Type | Medium Back |
| Upholstery | Upholstered |
| Seat Material | Leather |
| Primary Material | Genuine Leather |
| Base Material | Wooden Base |
| Frame Material | Wooden |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Back Style | Mid Back |
| With Armrest | No |
| Cushion Available | Fixed Cushion |
| Cushion | Seat Cushion |
| Usage Area | Dining Room |
| Color | Brown |
| Suitable For | Restaurant |
| Wood Finish Type | Glossy |
| Seating Height | 18inch |
| Foldability | Non Foldable |
| Set of | 1 Chair |
Minimum order quantity: 20 Piece
Use for restaurent
Product is available ase for customer recorment
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 32000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Number Of Seater | 6 Seater |
| Primary Material | Teak Wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Length | 1500 mm |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Brown |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Dining Set |
| Material | Wood |
| Primary Material | Wood |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Color | Light Brown Color |
| Table Top Material | Wooden |
| Set Contains | With Chair |
| Upholstery | Upholstered |
| Application | Restaurant |
| Warranty | 5year |
| deal in | Bangalore |
| Finish | Glossy finish |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Chair Type | Easy Chair |
| Wood Type | Acacia Wood |
| Teak Grade | asam teak wood |
| Primary Material | Teak Wood |
| Set Type | single |
| Finish | Matt Finish |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Top Material | Wooden |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Rectangular |
| Table Finish | Walnut |
| Color | Dark Brown |
| Chair Upholstery | Fabric |
| Usage/Application | Home |
| Table Height | Standard Height |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | With Armrest |
| Assembly Required | Yes |
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 11000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Table Shape | Round |
| Primary Material | Teak Wood |
| Primary Wood | Teak Wood |
| Set Contains | With Chairs |
| Table Length | 900 mm |
| Shape | Round |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Color | Natural |
| Table Height | Standard Height |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Backrest Available | With Backrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Material | Wood |
| Brand | Cello |
| Chair Type | Dining / Cafe |
| Color | Brown |
| Seat Material | Cushion |
| Frame Material | Wood |
| Chair Style | Classic |
| Arm Style | Armless |
| Usage Application | Cafe & Restaurant |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Armrest | Without Arms |
Minimum order quantity: 25 Piece
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Material | Wood |
| Chair Type | restaurent |
| Brand | Featherlite, Wipro Furniture |
| Color | Light Brown Color |
| Frame Material | Wood |
| Armrest | Without Arms |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Warranty | 6year |
| deal in | Banglore |
| Depth | 18/18 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Wood |
| Chair Type | reastaurent chair |
| Brand | Godrej Interio |
| Color | Black |
| Frame Material | Wood |
| Armrest | With Arms |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Warranty | 5year |
| deal in | Bangalore near by state |
| Finishing | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Material | Wood |
| Chair Type | Dining / Cafe |
| Brand | Featherlite |
| Color | Light Brown Color |
| Frame Material | Wood |
| Armrest | With Arms |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| No Of Legs | 4 |
| Is It Folded | Non Folded |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Acacia Wood |
| Material | Neem wood |
| Primary Material | Wooden |
| Upholstery | Leatherette |
| Back Style | Medium Back |
| Color | Black |
| Cushioned Seating | Without Cushion |
| Armrest | Without Armrest |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Finish | Matte Finish |
| Chair Set | Single Chair |
| Warranty | 5year |
| deal in | Deal in Banglore |
| Finishing | Glossy |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Acacia Wood |
| Material | Teak Wood |
| Primary Material | Acacia Wood |
| Upholstery | Leatherette |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Cushioned Seating | With Cushion |
| Cushion Seat Material | Rexine |
| Back Style | Medium Back |
| Finish | Matte Finish |
| Usage Area | Hotel Room |
| Color | Brown |
| Suitable For | Restaurant |
| Wood Finish Type | Glossy |
| Seating Height | 18 inch |
| Back Type | Low Back |
| Warranty | 5 year |
| Weight | 8 kg |
Minimum order quantity: 30 Piece
Hotel.RestaurantProduct available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Material | Wood |
| Chair Type | Dining / Cafe |
| Brand | Supreme |
| Color | Light Brown Color |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Armrest | Without Arms |
| Frame Material | Wood |
| Warranty | 5year |
| Upholstery Material | Fabric |
| deal in | Banglore or near by |
| Finishing | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Material | Asam teak wood |
| Chair Type | restaurent |
| Brand | Godrej Interio |
| Color | Teak clour |
| Frame Material | Wood |
| Armrest | Without Arms |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Warranty | 5year |
| deal in | Banglore |
| Finish | Glossy |
| Finishing | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Material | Wood |
| Teak Grade | teak wood |
| Finish | Natural Finish |
| Color | Light Brown Color |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Upholstery | With Cushion |
| Armrest | With Armrest |
| No Of Legs | 4 |
| Is It Folded | Non Folded |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5300 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Teak Grade | asam teak wood |
| Finish | Natural Finish |
| Cushioned Seating | With Cushion |
| Cushion Seat Material | Fabric |
| Armrest Available | With Armrest |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Upholstery | With Cushion |
| Armrest | With Armrest |
| Material | Indian Teakwood |
| Suitable For | Restaurant |
| Surface Finish | Glossy |
| Back Type | Low Back |
| Set of | 4 Chairs |
Minimum order quantity: 10 Piece
This boho Chen armchair is carefully hand-built bringing together stunning, handcrafted rattan construction with solid teak wood to create a natural and comfortable cushioned seating for your dining table. The armchair will blend perfectly into your home with its natural and modern style and incredible durability.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Easy Chair |
| Primary Material | Teak Wood |
| Teak Grade | Nigerian Teak |
| Finish | Melamine Polish |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Armrest | Without Armrest |
| Color | Brown |
| Suitable For | Home |
| Wood Finish Type | Polished |
| Foldability | Non Foldable |
| Back Type | High Back |
| Set of | 1 Chair |
| Cushioned Seating | Without Cushion |
| Upholstery | With Cushion |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Material | Wood |
| Teak Grade | Ghana Teak |
| Finish | Polished |
| Color | Light Brown Color |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Upholstery | With Cushion |
| Armrest | With Armrest |
| Warranty | 10 year |
| No Of Legs | 4 |
| deal in | Banglore |
| Is It Folded | Non Folded |
| Finishing | Matt |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Material | Wood |
| Teak Grade | Ghana Teak |
| Finish | Natural Finish |
| Cushion Seat Material | Rexine |
| Armrest Available | With Armrest |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Armrest | With Armrest |
| Suitable For | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Back Type | Low Back |
| Set of | 1 Chair |
| Cushioned Seating | Without Cushion |
| Upholstery | With Cushion |
Yogendra Prasad (Manager)
Harshith Wood Furniture
Ground Floor,Survey, No.54/2 Hosur,Bande, Kadusonnappanahalli Cross,Kannur Post,Bidarahall Hobli, Bagalur Main Road,Bangalore
Bengaluru - 562149, Karnataka, India