Our product range includes a wide range of restaurant chair cane armchair, restaurant table & chair, restaurant table and chairs, asam teak wood chair dining set, teak wood chair and canteen table & chair.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Acacia Wood |
| Chair Type | Arm Chair |
| Material | Teak Wood |
| Upholstery | Leatherette |
| Teak Grade | Ghana Teak |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Cushioned Seating | With Cushion |
| Finish | Glossy Finish |
| Cushion Seat Material | Leather |
| Back Style | High Back |
| Usage Area | Hotel Room |
| Color | Brown |
| Height | 18 inch |
| Finished | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
This boho Chen armchair is carefully hand-built bringing together stunning, handcrafted rattan construction with solid teak wood to create a natural and comfortable cushioned seating for your dining table. The armchair will blend
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Table Shape | Square |
| Top Material | Compact Laminate |
| Base Material | Mango Wood |
| Material | Wooden |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Height | 725 mm |
| Surface Finish | Melamine Polish |
| Shape | Square |
| Surface Finished | Glossy |
| Warranty | 5year |
| Plywood Thickness | 19 mm |
| Color | Dark Brown |
| Surface Treatment | Polished |
| Glass Thickness | 19mm |
| Usage Area | Home Dining |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Dining Chair |
| Primary Material | Wood |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Color | Light Brown Color |
| Table Top Material | Laminate |
| Upholstery | Non-Upholstered |
| Application | Restaurant |
| Warranty | 5 year |
| Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
Use for restaurant
Product available as per the customer requirement,
Our product is highly appreciated by customers
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Dining Chair |
| Teak Grade | acacia wood |
| Finish | Melamine Polish |
| Armrest Available | With Armrest |
| Seating Capacity | 4 |
| Armrest | With Armrest |
| Material | Indian Teakwood |
| Suitable For | Home |
| Cushion Seat Material | Wooden |
| Surface Finish | Polished |
| Set of | 6 Chairs |
| Back Style | Slat |
| Cushioned Seating | Without Cushion |
| Upholstery | With Cushion |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Dining Chair |
| Teak Grade | African Teak |
| Finish | Melamine Polish |
| Cushioned Seating | With Cushion |
| Cushion Seat Material | Rexine |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Upholstery | With Cushion |
| Material | Indian Teakwood |
| Suitable For | Restaurant |
| Surface Finish | Glossy |
| Back Type | High Back |
| Set of | 1 Chair |
| Height (in feet) | 38 inch |
| Warranty | 10year |
| Country of Origin | Made in India |
| Armrest Available | With Armrest |
| Armrest | Without Armrest |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Table Top Material | Wood |
| Seating Type | Separate Chair |
| Shape | Rectangular |
| Frame Material | Wood |
| Table Shape | Rectangular |
| Is It Termite Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Brown |
| Finished | Polished |
Yogendra Prasad (Manager)
Harshith Wood Furniture
Ground Floor,Survey, No.54/2 Hosur,Bande, Kadusonnappanahalli Cross,Kannur Post,Bidarahall Hobli, Bagalur Main Road,Bangalore
Bengaluru - 562149, Karnataka, India